Тема: Розв’язування
рівнянь і задач
Мета: перевірити
вміння розв’язувати рівняння, закріпити вміння складання рівнянь для
розв’язання задач. Розвити логічне мислення, абстрактне мислення, формувати
вміння бачити закономірності, міркувати за аналогією. Виховувати творче
ставлення до справи, спостережливість, наполегливість у досягненні мети.
Тип уроку:
узагальнення та систематизація знань.
ХІД УРОКУ:
1. Організаційний етап.
Роздаються картки самоконтроля,
КАРТКА САМОКОНТРОЛЯ
НЕ кажи «НЕ ВМІЮ»,
кажи «НАВЧУСЬ»
Вид роботи
|
Мої успіхи на уроці
|
Бали
|
Домашня робота
|
||
Усний рахунок
|
||
Знання правил
|
||
Робота біля дошки
|
||
Робота з карткою
|
||
Самостійне розв’язання вправ
|
||
Інші види роботи
|
сигнальні картки,
записуємо дату, тему уроку.
2. Перевірка домашнього
завдання (самоперевірка)
Завдання
12(3х+8)=420
3х+8=420÷12
3х+8=35
3х=35-8
3х=27
х=27÷3
х=9
12(3·9+8)=420
31(8х-14+х)=682
31(9х-14)=682
9х-14=682÷31
9х-14=22
9х=22+14
9х=36
х=36÷9
х=4
31(8·4-14+4)=682
Задача
Маса батька в 6 разів
більша за масу його сина. Знайдіть маси сина і батька, якщо батько на 70 кг
важчий за сина.
Розв’язання
Нехай сина – х кг, тоді батька 6х. Так
як батько важчий на 70 кг, то 6х-х=70.
Тоді 6х-х=70
5х=70
х=70÷5
х=14
6х=6·14=84
Відповідь: маса батька
– 84 кг, а маса сина – 14 кг.
2 бали в картку
самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал, якщо є помилка.
Усний рахунок
Відповідь: 90, 45, 3,
84, 72, 9, 36, 18, 90.
Перевірка за допомогою
сигнальних карток. 2 бали в картку самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал, якщо є
помилка.
4. Перевірка на знання
правил:
·
Рівняння;
·
Корінь рівняння;
·
Розв’язати рівняння;
·
Невідомий доданок;
·
Невідоме зменшуване;
·
Невідомий від’ємник;
·
Невідомий множник;
·
Невідоме ділене;
·
Невідомий дільник.
5. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
6. Письмове розв’язання
вправ: робота з підручником і робота за картками.
№ 572
Від деякого числа
відняли 60, отримане число зменшили на 25. В результаті отримали число 12.
Знайдіть невідоме число.
(х – 60) – 25 = 12;
х – 60 = 37;
х = 97
Відповідь: 97
Картка № 1(робота
в парі)
РОЗВ’ЯЖІТЬ ЗАДАЧУ ЗА
ДОПОМОГОЮ РІВНЯННЯ:
Батько з сином
посадили 108 кущів помідорів, причому батько посадив у 2 рази більше, ніж син.
Скільки кущів посадив син?
Нехай син посадив х кущів,
тоді батько посадив 2х кущів. Оскільки разом вони посадили 108 кущів, складемо
і розв’яжемо рівняння:
х + 2х = 108;
3х = 108;
х = 36.
Отже син посадив 36
кущів.
Відповідь: 36 кущів.
2 бали в картку самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал,
якщо є помилка
Картка № 2
РОЗВЯЖІТЬ ЗАДАЧУ ЗА
ДОПОМОГОЮ РІВНЯННЯ:
Валентин подарував
Валентині троянди і орхідеї, причому орхідей було в 4 рази менше, ніж троянд.
Скільки троянд подарував Валентин, якщо відомо, що їх було на 51 більше, ніж
орхідей?
Нехай орхідей х, тоді
троянд 4х. Складемо і розв’яжемо рівняння:
4х – х = 51;
3х = 51;
х = 17. Отже, орхідей
– 17, троянд – 68.
Відповідь: 68 троянд.
2 бали в картку самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал,
якщо є помилка
Скласти рівняння для розв’язання задач
1, 2, 3, 4, 5 на мультимедійній дошці.
1. На двох машинах разом
32 т грузів. На одній машині 18т. Скільки тон на другій машині?
2. Петя задумав число.
Якщо відняти його від 390, то має 185. Яке число задумав Петя?
3. У бідоні було декілька
літрів молока. Після того, як до нього налили ще 23 л, а потім вилили 32 л, то
в бідоні стало 24 л молока. Скільки літрів молока було в бідоні спочатку?
4. Андрій спіймав 51
рибку. Декілька рибок він подарував другу, після чого у нього залишилось 37
рибок. Скільки рибок Андрій подарував другу?
5. Після того, як
швидкість потяга збільшилась на 17 км/год, вона стала 85
км/год. Яка була швидкість спочатку?
ВІДПОВІДІ
№ задачі
|
Рівняння
|
1.
|
х + 18 = 32
|
2.
|
390 – х = 185
|
3.
|
(х + 23) – 32 = 24
|
4.
|
51 – х = 37
|
5.
|
х + 17 = 85
|
2 бали в картку
самоконтроля, якщо все вірно і 1 бал, якщо є помилка
8. Логічна вправа.
Підсумки уроку.
(х + 17) – 3 =
18 Г
АБВГДЕ
(8 – х) + 19 =
22 ?
Наприкінці уроку
вчитель проводить рефлексію. Учням роздаються картки з питаннями, учні пишуть
відповідь 1 словом: «так» чи «ні».
1. Чи було цікаво на уроці?
|
|
2. Чи були труднощі на уроці?
|
|
3. Чи сподобалось на уроці?
|
|
4. Чи був урок корисний для тебе?
|
9. Домашнє завдання:
Розв’яжіть рівняння:
·
7 (х – 19) = 133;
·
9 (213 – 2х) = 927;
·
1344 : (х + 26) = 32.
Розв’яжіть задачу:
Перше число у п’ять
разів більше за друге, а їх різниця дорівнює 160. Знайдіть ці числа.
Кожному учню
роздається пам’ятка:
ПАМ’ЯТКА
Як розв’язуються
задачі за допомогою рівнянь
1. Прочитайте задачу
2. Позначте невідоме
через х
3. Знайдіть залежність
між іншими компонентами задачі
4. Спираючись на дані
задачі, складіть рівняння
5. Запишіть відповідь
ПРИКЛАД
Фермери Іванов, Петров
і Сидоров зібрали на своїх полях 600 кг полуниць. Петров зібрав у 2 рази
більше, ніж Іванов, а Сидоров – на 128 кг більше, ніж Іванов. Скільки кг
полуниць зібрав кожний фермер?
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ
Нехай Іванов зібрав х
кг полуниць, тоді Петров зібрав 2х кг, а Сидоров (х + 128) кг полуниць.
Оскільки разом вони зібрали 600 кг полуниць, то складемо і розв’яжемо рівняння:
х + 2х + (х + 128) =
600;
х + 2х + х + 128 =
600;
4х + 128 = 600;
4х = 600 – 128;
4х = 472;
х = 472 : 4;
х = 118.
Отже, Іванов зібрав
118 кг полуниць, Петров зібрав 2 ∙118 = =236 (кг) полуниць, а Сидоров 118 + 128
= 246 (кг) полуниць.
Відповідь: 118 кг, 236
кг, 246 кг.
Немає коментарів:
Дописати коментар